MENU
Сайт находится в разработке

Ухвала Хмельницького апеляційного суду від 29 серпня 2008 року про скасування постанови Шепетівського районного суду від 24 липня 2008 року

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2008 року

Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах апеляційного суду Хмельницької області в складі:

Головуючого-судді Козачка С.В.,

суддів Цугеля І.М., Задворного О.Л.,

з участю прокурора Кондратюка П.В.,

розглянула у відкритому судовому засіданні в місті Хмельницькому скаргу адвоката Бущенко А.П. в інтересах Шмигленка Ю.Є. на постанову Шепетівського міськрайонного суду від 24 липня 2008 року.

Цією постановою залишено без розгляду скаргу адвоката Бущенко А.П. в інтересах Шмигленка Ю.Є. на постанову про відмову в порушенні кримінальної справи.

Як видно з постанови суду, помічником прокурора по нагляду за дотриманням законів при виконанні судових рішень по кримінальних справах було здійснено перевірку по скаргах засуджених щодо заворушень в Ізяславській ВК №31, проте постановою від 07.02.2007 року було відмовлено в порушенні кримінальної справи за відсутністю складу злочину.

Своє рішення про залишення скарги адвоката Бущенко А.П. без розгляду суд першої інстанції мотивував тим, що остання в порушення вимог ст.19 КПК України викладена російською мовою, в той час як судочинство здійснюється українською мовою, або мовою більшості населення даної місцевості.

Крім того, до скарги не було надано ряд матеріалів, на які посилався адвокат, копії документів надані досить низької якості, що викликає значні труднощі з їх вивченням.

В своїй апеляції адвокат просить скасувати постанову суду, оскільки вважає, що рішення суду про залишення його скарги без розгляду прийняте з перевищенням повноважень, наданих йому кримінально-процесуальним законодавством України.

Заслухавши доповідь судді, думку прокурора з приводу незаконності постанови суду, перевіривши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляція підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 236-2 КПК України суддя, витребувавши матеріали, на підстави яких було відмовлено в порушенні справи, знайомиться з ними і повідомляє прокурора та особу, яка подала скаргу, про час її розгляду. В разі необхідності суддя заслуховує пояснення особи, яка подала скаргу.

Розглянувши скаргу, суддя залежно від того, чи були при відмові у порушенні справи виконані вимоги ст.99 КПК України, залишає скаргу без задоволення або скасовує постанову про відмову в порушенні справи і повертає матеріали для проведення додаткової перевірки.

Між тим, кримінально-процесуальне законодавство України не передбачає підстав залишення скарги, що подана в порядку ст. 236-1 КПК України, без розгляду.

Посилання суду на те, що скарга викладена російською мовою на увагу не заслуговує, оскільки ст.19 КПК України не передбачає, що скарга, з якою звертаються до суду, має подаватись лише українською мовою.

Щодо недодання до скарги матеріалів, на які є посилання у ній, то відповідно до ст. 236-2 КПК України на заявника не покладено обов’язку додавати до скарги матеріали, що її обґрунтовують.

Суддя зобов’язаний витребувати дані матеріали, якщо в цьому є необхідність.

Однак, на думку колегії суддів, неякісні копії матеріалів також не можуть стати підставою для залишення скарги без розгляду.

Таким чином рішення місцевого суду прийняте з перевищенням повноважень, наданих йому кримінально-процесуальним кодексом України.

З врахуванням викладеного та керуючись ст.ст. 365, 382 КПК України, колегія суддів, -

ухвалила:

Апеляцію адвоката Бущенко А.П. задовольнити.

Постанову Шепетівського міськрайонного суду від 24 липня 2008 року про залишення без розгляду скарги адвоката Бущенко в інтересах Шмигленко Ю.Є. скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд в той же суд в іншому складі.

Головуючий суддя
Судді

поширити інформацію