MENU
Сайт находится в разработке

Ухвала щодо стягнення з Головного управління внутрішніх справ у Харківській області шкоди, завданої працівником міліції при виконанні службових обовязків

ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2009 року

м. Київ

Колегія суддів судової палати у цивільних справах Верховного Суду України в складі:

головуючого Патрюка М.В.,

суддів: Жайворонок Т.Є., Лященко Н.П., Перепічая В.С, Пшонки М.П., -

розглянувши в судовому засіданні справу за позовом Алексахіна Сергія Вікторовича до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, Державного казначейства України, треті особи: Головне управління Державного казначейства України в Харківській області, Ходорковський Олександр Володимирович, про відшкодування матеріальної та моральної шкоди за касаційною скаргою Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області на ухвалу апеляційного суду Харківської області від 24 червня 2008 року,

встановила:

У березні 2007 року Алексахін С.В. звернувся до суду з указаним позовом, посилаючись на те, що 14 квітня 1998 року він був незаконно затриманий працівником органів внутрішніх справ Ходорковським О.В., який, перевищуючи свої службові повноваження, завдав йому тяжких тілесних ушкоджень, небезпечних для життя в момент спричинення. Крім того, у той же день Ходорковський О.В. склав відносно нього матеріал про скоєння ним хуліганських дій, передбачених ч. 1 ст. 206 КК України 1960 року, однак постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 13 травня 1998 року було відмовлено в порушенні кримінальної справи у зв’язку з відсутністю в його діях складу злочину. Вважає, що такими діями Ходорковського О.В. йому було завдано матеріальної та моральної шкоду, яку повинно відшкодувати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області (далі - ГУ МВС України в Харківській області). Тому позивач просив стягнути з ГУ МВС України в Харківській області матеріальну шкоду в розмірі 1 052 грн. 87 коп. та 121 500 грн. на відшкодування моральної шкоди.

Рішенням Київського районного суду м. Харкова від 2 квітня 2008 року в задоволенні позову відмовлено.

Ухвалою апеляційного суду Харківської області від 24 червня 2008 року рішення районного суду скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

В обґрунтування касаційної скарги ГУ МВС України в Харківській області посилається на невідповідність висновків апеляційного суду обставинам справи та порушення норм процесуального права й ставить питання про скасування ухвали апеляційного суду і залишення в силі рішення суду першої інстанції.

Касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та направляючи справу на новий розгляд, апеляційний суд виходив, зокрема, з того, що слід було обговорити питання про зміну процесуального становища Ходорковського О.В. у справі з третьої особи на відповідача, посилаючись при цьому на ст. 311 ЦПК України.

Проте з таким вирішенням питання погодитись не можна.

Відповідно до ст. 56 Конституції України кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень. За приписом ст. 25 Закону України «Про міліцію» працівник міліції у межах повноважень, наданих цим Законом та іншими законодавчими актами, самостійно приймає рішення і несе за свої протиправні дії або бездіяльність дисциплінарну чи кримінальну відповідальність.

При порушенні працівником міліції прав і законних інтересів громадянина міліція зобов’язана вжити заходів до поновлення цих прав, відшкодування завданих матеріальних збитків, на вимогу громадянина публічно вибачитися.

Суд апеляційної інстанції на зазначені положення законів уваги не звернув, як і на те, що відповідачами у справі залучено як ГУ МВС України в Харківській області, так і Державне казначейство України.

Водночас апеляційний суд не зазначив і того, з якою підставою, передбаченою ч. 1 ст. 311 ЦПК України, пов’язував направлення справи на новий розгляд до суду першої інстанції.

За таких обставин ухвалу суду апеляційної інстанції визнати законною та обґрунтованою не можна, тому вона підлягає скасуванню з передачею справи на новий апеляційний розгляд.

Керуючись ст. ст. 336, 338 ЦПК України, колегія суддів Судової палати у цивільних справах Верхового Суду України

ухвалила:

Касаційну скаргу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області задовольнити частково.

Ухвалу апеляційного суду Харківської області від 24 червня 2008 року скасувати, справу передати на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий

Судді

поширити інформацію