MENU
Сайт находится в разработке

Ухвала за касаційною скаргою Юрія Шмигленка у справі щодо відмови у порушення кримінальної справи за фактом масового побиття вязнів в Ізяслівській колонії в січні 2007 року

Справа № 5-4532км09
Доповідач Міщенко С.М

ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України у складі:

головуючого - судді Міщенка С.М.,
суддів Кліменко М.Р., Філатова В.М.,
з участю прокурора Пересунька С.В.

розглянула в судовому засіданні в м. Києві 22 грудня 2009 року матеріали справи за касаційною скаргою захисника Бущенка А.П. як представника Шмигленка Ю.Є., на постанову Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 30 грудня 2008 року та ухвалу Апеляційного суду Хмельницької області від 16 березня 2009 року.

Постановою помічника Шепетівського прокурора з нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах Стасюка В.Л. від 7 лютого 2007 року відмовлено у порушенні кримінальної справи щодо посадових осіб Ізяславської виправної колонії № 31, співробітників груп швидкого реагування Шепетівської виправної колонії № 98, Замкової виправної колонії № 58, Хмельницького слідчого ізолятора та підрозділу спеціального призначення Управління ДДУВП в Житомирській області за відсутністю в їх діях складу злочину, передбаченого ст.ст. 364 та 365 КК України.

Постановою Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 30 грудня 2008 року скаргу захисника Бущенка А.П. в інтересах Шмигленка Ю.Є. на зазначену постанову про відмову в порушенні кримінальної справи залишено без задоволення.

Ухвалою Апеляційного суду Хмельницької області від 16 березня 2009 року постанову Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 30 грудня 2008 року залишено без зміни.

У касаційній скарзі адвокат Бущенко А.П. як представник Шмигленка Ю.Є. просить судові рішення та постанову прокурора про відмову в порушенні кримінальної справи скасувати, а матеріали справи направити на нову перевірку до Генеральної Прокуратури України у зв’язку з однобічністю і неповнотою попередньої перевірки, посилаючись на те, що судами не взяті до уваги надані ним пояснення ув’язнених, які були свідками події 22 січня 2007 року в цій виправній колонії, а також зазначає, що апеляційним судом його було несвоєчасно повідомлено про дату розгляду справи за апеляцією, внаслідок чого він був позбавлений можливості взяти участь у розгляді своєї апеляції.

Заслухавши доповідача, думку прокурора про часткове задоволення касаційної скарги адвоката Бущенка А.П. як представника Шмигленка Ю.Є. та направлення справи на новий апеляційний розгляд, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга адвоката підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Як вбачається із матеріалів справи, Апеляційний суд Хмельницької області порушив порядок призначення справи до апеляційного розгляду, чим позбавив адвоката Бущенка А.П. можливості взяти участь в апеляційному розгляді справи за його апеляцією.

Так, листом від 4 березня 2009 року №1706 Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області повідомив Бущенка А.П. про те, що справа за його апеляцією призначена до розгляду в апеляційному суді на 10 годину 18 березня 2009 року.

Разом із тим, як вбачається із матеріалів справи, апеляцію Бущенка А.П. було розглянуто по суті 16 березня 2009 року без його участі. Таким чином, апеляційний суд порушив порядок призначення та розгляду справи, визначений статтею 354 КПК України, якою передбачено, що дату розгляду справи визначає суд, який виніс постанову. Цим самим адвоката Бущенка А.П. було позбавлено можливості взяти участь у розгляді справи за його апеляцією, що відповідно до вимог ст. 370 КПК України, колегія суддів вважає істотним порушенням вимог кримінально-процесуального закону, оскільки це порушення перешкоджало суду повно та всебічно розглянути справу.

Допущене апеляційним судом порушення не може бути спростоване повідомленням адвоката Бущенка А.П. від 10 березня 2009 року №10/1-18 про зміну дати розгляду справи апеляційним судом з 18 на 16 березня 2009 року, оскільки цей лист був відправлений цим судом з м. Хмельницького до м.Харкова лише 13 березня 2009 року, про що свідчить поштовий штемпель, а відповідно не міг вчасно дійти до Бущенка А.П., про що він категорично стверджує у своїй касаційній скарзі.

За таких обставин ухвала апеляційного суду на підставі п. 1 ст. 398 КПК України підлягає скасуванню, а справа за скаргою Шмигленка Ю.Є. направленню на новий апеляційний розгляд, під час якого цьому суду слід розглянути апеляцію адвоката Бущенка А.П. з дотриманням вимог кримінально-процесуального закону, давши належну оцінку усім доводам його апеляції та касаційної скарги.

На підставі наведеного, керуючись статтями 394-396 КПК України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

касаційну скаргу захисника Бущенка А.П. як представника Шмигленка Ю.Є. задовольнити частково.

Ухвалу Апеляційного суду Хмельницької області від 16 березня 2009 року щодо постанови Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від ЗО грудня 2008 року, якою залишено без зміни постанову помічника Шепетівського прокурора з нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах Стасюка В.Л. від 7 лютого 2007 року про відмову в порушенні кримінальної справи щодо посадових осіб Ізяславської виправної колонії № 31, співробітників груп швидкого реагування Шепетівської виправної колонії № 98, Замкової виправної колонії № 58, Хмельницького слідчого ізолятора та підрозділу спеціального призначення Управління ДДУВП в Житомирській області за відсутністю в їх діях складу злочину, передбаченого ст.ст. 364 та 365 КК України - скасувати, а справу направити на новий апеляційний розгляд.

СУДДІ:
Міщенко С.М.
Кліменко М.Р.
Філатов В.М.

поширити інформацію