MENU
Сайт находится в разработке

Рішення щодо стягнення з Головного управління внутрішніх справ у Харківській області шкоди, завданої працівником міліції при виконанні службових обовязків

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2009 року судова колегія судової палати у цивільних справах апеляційного суду Харківської області в складі:

Головуючого – Шаповал Н.М.,

суддів: Хребтова В.П., Кіпенка І.С.,

при секретарі – Татаріновій А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за апеляційною скаргою представника Алексахіна Сергія Вікторовича – Благої Ірини Сергіївни на рішення Київського районного суду м. Харкова від 02 квітня 2008 року по справі за позовом Алексахіна Сергія Вікторовича до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, Державного казначейства України, третя особа – Ходорковський Олександр Володимирович, про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, –

встановила:

У березні 2007 року Алексахін С.В. звернувся до суду з вищевказаним позовом.

В обґрунтування своїх вимог посилався на те, що 14 квітня 1998 року він був незаконно затриманий працівником органів внутрішніх справ ХодорковськимО.В., який, перевищуючи свої службові повноваження, завдав йому тяжкі тілесні ушкодження.

Вироком Київського районного суду м. Харкова від 03 липня 2006 року засуджено працівника міліції Ходорковського О.В. , який під час виконання ним службових обов’язків злочинними діями заподіяв Алексахіну С.В. тяжкі тілесні ушкодження небезпечні для життя в момент спричинення.

Крім того, у той же день Ходорковський О.В. склав відносно Алексахіна С.В. матеріал про скоєння ним хуліганських дій, передбачених ч. 1 ст. 206 КК України 1960 року, однак постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 13 травня 1998 року було відмовлено в порушенні кримінальної справи у зв’язку з відсутністю в діях Алексахіна С.В. складу злочину.

Вважає, що такими діями Ходорковського О.В. йому було завдано матеріальну та моральну шкоду, яку повинно відшкодувати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області. Тому позивач просить стягнути з ГУ МВС України в Харківській області 1 052 грн. 87 коп. у відшкодування матеріальної шкоди та 121 500 грн. – моральної шкоди.

Рішенням Київського районного суду м. Харкова від 02 квітня 2008 року в задоволенні позову Алексахіна Сергія Вікторовича до головного Управління МВС України в Харківській області, Державного казначейства України, третя особа – Ходорковський Олександр Володимирович, про відшкодування майнової та моральної шкоди, – відмовлено.

В апеляційній скарзі представника Алексахіна С.В. – Благої І.С. ставиться питання про скасування вказаного рішення та ухвалення нового, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Вважає рішення незаконним, необгрунтованим та таким, що постановлено з неправильним застосуванням норм матеріального права.

Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення районного суду скасуванню з ухваленням нового рішення про часткове задоволення позовних вимог з підстав, передбачених п.4 ч.1 ст. 308 ЦПК України.

Ухвалюючи рішення, суд першої інстанції керувався тим, що ХодорковськийО.В., який перебував на службі в органах внутрішніх справ, перевищив свої службові повноваження, спричинивши шкоду позивачу, а тому позивач не позбавлений можливості звернутися з позовом про відшкодування матеріальної та моральної шкоди до винної особи, Ходорковського О.В.

Проте з такими висновками суду погодитися не можна на таких підставах.

Відповідно до ст.441 ЦК України, в редакції 1963 року, який діяв на час спричинення матеріальної та моральної шкоди, відшкодування шкоди, заподіяної з вини працівників під час виконання ними своїх трудових ( службових) обов’язків, має здійснювати організація.

За приписом ст.25 Закону України «Про міліцію» працівник міліції у межах повноважень, наданих цим Законом та іншими законодавчими актами, самостійно приймає рішення і несе за свої протиправні дії або бездіяльність дисциплінарну чи кримінальну відповідальність.

При порушенні працівником міліції прав і законних інтересів громадянина міліція зобов’язана вжити заходів до поновлення цих прав, відшкодування завданих матеріальних збитків, на вимогу громадянина публічно вибачитися.

Судом встановлено, що Ходорковський О.В., який перебував на службі в органах внутрішніх справ з 29.03. 1990 року, наказом № 20 від 07.04. 1993 року по ХМУ УМВС України в Харківській області призначений на посаду міліціонера 1-ї роти полка ППСМ.

Бувши посадовою особою, яка здійснює функції представника влади, 14.04. 1998 року незаконно затримав Алексахіна С.В. на тролейбусній зупинці «Станція метро «Наукова» та доставив останнього в кімнату міліції на станції метро «Наукова», Харківського метрополітену. Після чого Ходорковський О.В. спричинив Алексахіну С.В. ушкодження здоров’я: травматичний набряк м’яких тканин на шиї, грудній клітині на руках, крововиливи на правій руці та грудній клітині, закриту черепно-мозкову травму, струс головного мозку, руйнування дисків між 2 шийним та 1 грудним хребцями, закритий перелом 2 шийного хребця, по ступеню тяжкості – тяжкі тілесні ушкодження, небезпечні для життя в момент спричинення.

Вироком Київського районного суду м. Харкова 03.07. 2006 року Ходорковського О.В. засуджено за ст. ст. 101 ч.1, 365 ч. З КК України, цивільний позов залишений без розгляду (а.с. 63-66).

В результаті неправомірних дій Ходорковського О.В. при виконанні ним своїх службових обов’язків Алексахіну С.В. були спричинені тяжкі тілесні ушкодження.

За період 2001 – 2002 рік він витратив на лікування та медикаменти 1052 грн. 87 коп., що підтверджується товарними чеками, листками непрацездатності, витягами з історії хвороби із зазначенням ліків, які він застосовував (а.с. 17-42, 70-73).

Також Алексахіну С.В. були спричинені моральні страждання, оскільки йому була завдана фізична біль, порушені життєві зв’язки через неможливість продовжити активне громадське життя.

Згідно висновку спеціаліста-психолога від 15.07. 2005 року матеріальна компенсація моральних страждань, які пов’язані з подіями злочину проти Алексахіна С.В., здійсненого 14.04. 1998 р., повинна бути не менше ринкової вартості корекційних заходів, необхідних для хоча б часткового відновлення його психологічного добробуту. Сума такої компенсації складає 121 500 грн.

Згідно роз’яснень, які містяться у п. 8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 р. «Про судову практику в справах про відшкодування моральної ( немайнової ) шкоди », за моральну ( немайнову ) шкоду, заподіяну працівником під час виконання трудових обов’язків, відповідальність несе організація, з якою цей працівник перебуває у трудових відносинах.

При визначенні розміру відшкодування моральної шкоди суд виходить із характеру та обсягу заподіяних позивачеві моральних страждань, ступеня вини Ходорковського О.В., який перебуваючи на службі в органах внутрішніх справ під час виконання службових обов’язків спричинив Алексахіну С.В. ушкодження здоров’я, тяжкість завданої травми. наслідки тілесних ушкоджень, істотність вимушених змін у його життєвих стосунках та вважає за необхідне стягнути з Головного управління МВС України в Харківській області на користь Алексахіна С.В. у рахунок відшкодування моральної шкоди 80 000 грн.

Вказаний розмір моральної шкоди відповідає вимогам розумності та справедливості, визначений з урахуванням обставин по справі з дотриманням вимог ст. 440-1 ЦК України в редакції 1963 року.

Судова колегія відмовляє позивачу у задоволенні позовних вимог до Державного казначейства України, оскільки відповідно до положень ст. 441 ЦК України відшкодування шкоди заподіяної з вини працівників під час виконання ними своїх трудових ( службових) обов’язків має здійснювати організація.

Таким чином, відсутні підстави для покладення відповідальності щодо відшкодування матеріальної та моральної шкоди на Державне казначейство України.

Керуючись ст. ст. 303,304, п.2 ч.1 ст. 307, п.4 ч.1 ст. 309, 317, 319 ЦПК України. судова колегія, –

вирішила:

Апеляційну скаргу представника Алексахіна Сергія Вікторовича задовольнити частково.

Рішення Київського районного суду м. Харкова від 2 квітня 2008 року скасувати.

Ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги Алексахіна Сергія Вікторовича задовольнити частково.

Стягнути з Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області на користь Алексахіна Сергія Вікторовича 1052 грн. 87 коп. у рахунок відшкодування матеріальної шкоди та 80 000 грн. у рахунок відшкодування моральної шкоди.

В задоволенні позовних вимог Алексахіна С.В. до Державного казначейства України про відшкодування матеріальної та моральної шкоди відмовити.

Рішення набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржено в касаційному порядку протягом двох місяців безпосередньо до Верховного Суду України.

Головуючий

Судді

поширити інформацію