MENU
Сайт находится в разработке

Решение о запрете мирного собрания в Харькове

Харківський окружний адміністративний суд

Постанова
Іменем України

Харків 21:15 хв.
05 липня 2011 р.
№ 2-а- 8522/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Панова М.М.,

за участю:

секретаря судового засідання - Бурхан А.С.,

представників сторін:

позивача - Красножон О.О.,

відповідачів - не прибули,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Харківської міської ради до Харківської міської організації Всеукраїнського об’єднання "Свобода" в особі голови Гави Олександра Васильовича, Харківського міського комітету Комуністичної партії України в особі секретаря Луценко Ігоря Івановича та відповідального за проведення пікету Сидорченка Віктора Олександровича, Харківської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина" в особі в.о. першого заступника голови Єфремової І., Ініциативної групи харків’ян в особі Кравченко Вікторії Юріївни, Грекової Емілії Олександрівни про обмеження права на збори шляхом заборони проведення 06.07.2011 року пікету, -

встановив:

05.07.2011 року до Харківського окружного адміністративного суду звернулась Харківська міська рада з адміністративним позовом до Харківської міської організації Всеукраїнського об’єднання "Свобода" в особі голови Гави Олександра Васильовича, Харківського міського комітету Комуністичної партії України в особі секретаря Луценко Ігоря Івановича та відповідального за проведення пікету Сидорченка Віктора Олександровича, Харківської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина" в особі в.о. першого заступника голови Єфремова І.І., Ініциативної групи харків’ян в особі Кравченко Вікторії Юріївни, Ініциативної групи харків’ян в особі Грекової Емілії Олександрівни в якому просить суд обмежити права на збори шляхом заборони Харківській міській організації Всеукраїнського об’єднання "Свобода" в особі голови Гави О.В. (м. Харків, ХХХХХ) та іншим учасникам цієї акції проведення 06.07.2011р. з 09.30 до 11.00 пікетування напроти входу до будівлі Харківської обласної державної адміністрації та Харківської обласної ради по вул. Сумській, 64 у м. Харкові; обмежити права на збори шляхом заборони Харківському міському комітету Комуністичної партії України в особі голови Луценка І.І. (м. Харків, ХХХХХХХ) та відповідального за проведення пікету - Сидорченка Віктора Олександровича (м. Харків, ХХХХХХХ), а також іншим учасникам цієї акції проведення 06.07.2011 року з 09.00 до 10.30 пікетування на пл. Свободи, напроти входу до будівлі Харківської обласної ради по вул. Сумській, 64 у м. Харкові; обмежити права на збори шляхом заборони ініціативній групі харків’ян в особі Кравченко Вікторії Юріївни (м. Харків, ХХХХХХХ) та Грекової Емілії Олександрівни (м. Харків, ХХХХХХХ), а також іншим учасникам цієї акції проведення 06.07.2011р. з 09.30 до 12.30 пікетування на напроти входу до будівлі Харківської обласної ради по вул. Сумській, 64 у м. Харкові; обмежити права на збори шляхом заборони Харківській обласній організації політичної партії "Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина" в особі в.о. першого заступника голови Єфремової І. (м. Харків, ХХХХХХХ), а також іншим учасникам цієї акції проведення 06.07.2011р. з 10.30 мітингу біля Дзеркального струменю (сквер Перемоги) та з 11.00 ходи від пам’ятника Т.Г. Шевченку до перехрестя вулиць Сумської та Іванова (будівля Харківської обласної державної адміністрації) у м. Харкові, під час якої буде використана труна.

В обгрунтування позовних вимог зазначено, що проведення масового заходу не відповідає вимогам чинного законодавства та порушує права та охоронювані законом інтереси мешканців міста Харкова.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив задовольнити позовні вимоги з підстав та мотивів, викладених у позовній заяві.

Представники відповідачів, у судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином згідно ст.38 КАС України телефонограмою та в порядку ч. 3 ст. 182 КАС України. Оскільки положеннями ч. 4 ст. 182 КАС України передбачено, що розгляд адміністративної справи про обмеження права на мирні зібрання вирішується судом протягом трьох днів після відкриття провадження, а в разі відкриття провадження менш як за три дні до проведення відповідних заходів - невідкладно, суд дійшов до висновку про наявність обгрунтованих підстав для розгляду справи за відсутності представників відповідачів.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів:

Судом встановлено, що 4 липня 2011 року до Харківської міської ради надійшло повідомлення від голови Харківської міської організації Всеукраїнського об’єднання «Свобода» Гави О.В. про проведення 06.07.2011 року з 09.30 до 11.00 пікетування напроти входу до будівлі Харківської обласної державної адміністрації та Харківської обласної ради по вул. Сумській, 64 у м. Харкові. Орієнтовна кількість учасників акції 50 чоловік.

4 липня 2011 року до Харківської міської ради надійшло повідомлення від секретаря Харківського міського комітету Комуністичної партії України Луценка І.І. про проведення 06.07.2011 року з 09.00 до 10.30 пікетування на пл. Свободи, напроти входу до будівлі Харківської обласної ради по вул. Сумській, 64 у м. Харкові. Орієнтовна кількість учасників акції 50 чоловік.

5 липня 2011 року до Харківської міської ради надійшло повідомлення від Кравченко Вікторії Юріївни та Грекової Емілії Олександрівни про проведення мешканцями міста Харкова 06.07.2011 року з 09.30. до 12.30 год. пікетування напроти входу до будівлі Харківської обласної ради по вул. Сумській, 64 у м. Харкові. Орієнтовна кількість учасників акції 200 чоловік.

Також, 5 липня 2011 року надійшло повідомлення від в.о. першого заступника голови Харківської обласної організації політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» Єфремової І. про проведення 06.07.2011 року з 10.30 мітингу біля Дзеркального струменю та з 11.00 ходи від пам’ятника Т.Г. Шевченку до перехрестя вулиць Сумської та Іванова (будівля Харківської обласної державної адміністрації) у м. Харкові, під час якої буде використана труна. Кількість учасників не зазначена.

При вирішенні спору, суд вважає за необхідне врахувати положення ст. 39 Конституції України, якою передбачено, що громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.

Вказане положення Основного Закону України повністю кореспондується з нормою міжнародного права - ст. 11 Конвенції про захист прав людини та основних свобод, де зазначено, що кожен має право на свободу мирних, зібрань і свободу об’єднання з іншими особами, включаючи право, створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів.

Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я чи моралі або захисту прав і свобод інших осіб.

Разом з тим, аналізуючи положення наведених норм права, суд не знаходить підстав для залишення поза увагою і приписів ч. 2 ст. 39 Конституції України, згідно з якою обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Статтею 1 Конституції України визначено, що Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава, що в поєднанні з запровадженим ст. 8 Конституції України принципом верховенства права означає, що при вирішенні питання, пов’язаного з проведенням масових заходів суд повинен брати до уваги і те, яким чином реалізація прав і свобод однієї групи громадян вплине на можливість реалізації прав та свобод іншої частини суспільства.

Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватись судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадянського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 19.04.2001 року у справі № 1- 30/2001 щодо завчасного сповіщення про масові зібрання, організатори таких мирних зібрань мають сповістити органи виконавчої влади про проведення заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення. Ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян, а має служити його гарантією і водночас надавати можливість відповідним органам вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей. При здійсненні громадянами права на свободу думки і слова на вільне поширення своїх поглядів і переконань не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Згідно ст. 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчі органи міських рад вирішують відповідно до закону питання про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку.

Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я населення або захисту" прав і свобод інших людей.

Відповідно до ч. 1 ст. 182 Кодексу адміністративного судочинства України органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування негайно після одержання повідомлення про проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій тощо мають право звернутися до окружного адміністративного суду за своїм місцезнаходженням із позовною заявою про заборону таких заходів чи про інше обмеження права на мирні зібрання (щодо місця чи часу їх проведення тощо).

Згідно зі ст. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» одним з основних принципів місцевого самоврядування є судовий захист прав місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об’єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Відповідно до підпункту 3 пункту «б» статті 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», на виконавчі органи міської ради покладено вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку.

На підставі ст. 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», керуючись частиною 6 статті 59 цього закону виконавчий комітет Харківської міської ради своїм рішенням від 06.06.2007р. № 543 затвердив Тимчасове положення «Про порядок розгляду питань щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій у м. Харкові» (далі –Тимчасове положення) та затвердив склад узгоджувальної комісії.

Згідно ч. 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов’язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Узгоджувальна комісія - постійно діючий орган при виконавчому комітеті Харківської міської ради, який при необхідності розглядає повідомлення про проведення масових заходів.

5 липня 2011 року на засіданні узгоджувальної комісії виконавчого комітету міської ради з розгляду повідомлень щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій в м. Харкові розглянуті повідомлення: Голови Харківської міської організації Всеукраїнського об’єднання «Свобода» Гави О.В. про проведення 06.07.2011 року з 09.30 до 11.00 пікетування напроти входу до будівлі Харківської обласної державної адміністрації та Харківської обласної ради по вул. Сумській, 64 у м. Харкові; секретаря Харківської міського комітету Комуністичної партії України Луценка І.І., про проведення 6.07.2011 року з 09.00 до 10.30 пікетування на пл. Свободи; Кравченко В.Ю. та Грекової Е.О. про проведення мешканцями міста Харкова 6.07.2011 року з 09.30 до 12.30 год. пікету напроти входу до будівлі Харківської обласної ради по вул. Сумській, 64 у м. Харкові; в.о. першого заступника голови Харківської обласної організації політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» Єфремової І. про проведення 6.07.2011року з 10.30 мітингу біля Дзеркального струменю та з 11.00 ходи від пам’ятника Т.Г. Шевченку до перехрестя вулиць Сумської та Іванова (будівля Харківської обласної державної адміністрації) у м. Харкові, під час якої буде використана труна.

У повідомленнях про проведення масових заходів відповідачами зазначено, що під час пікетів буде використовуватись Державний прапор України, транспаранти, партійна символіка Харківської обласної організації Всеукраїнського об’єднання «Свобода», а також звукопідсилювальна апаратура та інше.

За результатами розгляду повідомлення узгоджувальна комісія вирішила вважати неможливим:проведення Харківською міською організацією Всеукраїнського об’єднання «Свобода» 06.07.2011 року з 09.30 до 11.00 пікетування напроти входу до будівлі Харківської обласної державної адміністрації та Харківської обласної ради по вул. Сумській, 64 у м. Харкові; проведення Харківським міським комітетом Комуністичної партії України 06.07.2011 року з 09.00 до 10.30 пікетування на пл. Свободи, напроти входу до будівлі Харківської обласної ради по вул. Сумській, 64 у м. Харкові; проведення ініціативною групою харків’ян в особі Кравченко В.Ю. та Грекової Е.О. пікетування на пл. Свободи, напроти входу до будівлі Харківської обласної ради по вул. Сумській, 64 у м. Харкові; проведення Харківською обласною організацією політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» 6.07.2011 року з 10.30 мітингу біля Дзеркального струменю та з 11.00 ходи від пам’ятника Т.Г. Шевченку до перехрестя вулиць Сумської та Іванова (будівля Харківської обласної державної адміністрації) у м. Харкові, під час якої буде використана труна.

Комісія виходила з того, що площа Свободи, вул. Сумська, сквер Перемоги та майдан біля пам’ятника Т.Г. Шевченку у м. Харкові є одними з найулюбленіших місць відпочинку мешканців та гостей міста Харкова, де постійно перебуває велика кількість громадян, проводять дозвілля та різноманітні культурно-розважальні заходи.

Відповідно до пп. 4.3 Тимчасового положення про порядок розгляду питань щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій у м. Харкові мітинги незалежно від кількості їх учасників не повинні заважати вільному руху транспортних засобів та проходу перехожих та не допускається проведення масових заходів в межах парків, скверів та інших місцях відпочинку громадян, за винятком Молодіжного парку.

У місті Харкові проживають громадяни з відмінними поглядами, а отже під час проведення вказаного заходу може виникнути конфліктні ситуації із громадянами які не приймають участь у акції.

Враховуючи викладене, при проведенні вказаного заходу існує реальна загроза порушення громадського порядку, а також порушення прав та свобод інших громадян, які не приймають участь в пікетуванні.

Позицію позивача також підтверджують лист № 1367/0/78-11 від 5.07.2011р. за підписом Директора Департаменту транспорту та зв’язку Виконавчого комітету Харківської міської ради та лист № 33/1405 від 5.07.2011 року за підписом начальника ХМУ УМВС України в Харківській області.

На підставі ч. 2 ст. 39 Конституції України обмеження права на мітинги може встановлюватися відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Рішенням Конституційного Суду України від 19 квітня 2001 року у справі №1-30/2001 встановлено, що положення частини першої статті 39 Конституції України щодо завчасного сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій треба розуміти так, що організатори таких мирних зібрань мають сповістити зазначені органи про проведення цих заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення.

Ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян, а мають служити його гарантією і водночас надавати можливість відповідним органам виконавчої влади чи органам місцевого самоврядування вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей.

Строк завчасного сповіщення має бути достатнім і для того, щоб органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування могли визначитися, наскільки проведення таких зібрань відповідає закону, та в разі потреби, згідно з частиною другою статті 39 Конституції України, звернутися до суду для вирішення спірних питань.

Пп. 2.1 Тимчасового положення встановлено, що повідомлення щодо проведення масових заходів подається заінтересованими особами в письмовій формі завчасно - не пізніше як за 10 днів до наміченої дати їх проведення. Проте, в порушення вказаних вище норм, відповідачем не дотримано вимог щодо своєчасного повідомлення про проведення масового заходу та надано таке повідомлення менше ніж за добу до проведення мітингу.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. З ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та діючими законами України.

Згідно ч. 5 ст. 182 Кодексу адміністративного судочинства України, суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров’ю населення або правам і свободам інших людей.

Згідно з приписами ч. 6 ст. 182, п. 6 ч. 1 ст. 256 КАС України суд вважає за необхідне допустити негайне виконання постанови по даній справі.

Керуючись ст. 8 і ст. 19 Конституції України, ст.ст.7-11, ст.ст. 158-103, ст.182, ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Адміністративний позов Харківської міської ради до Харківської міської організації Всеукраїнського об"єднання "Свобода" в особі голови Гави Олександра Васильовича, Харківського міського комітету Комуністичної партії України в особі секретаря Луценко Ігоря Івановича та відповідального за проведення пікету Сидорченка Віктора Олександровича, Харківської обласної організації політичної партії. "Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина" в особі в.о. першого заступника голови Єфремової І., Ініциативної групи харків"ян в особі Кравченко Вікторії Юріївни, Грекової Емілії Олександрівни про обмеження права на збори шляхом заборони проведення 06.07.2011 року пікету - задовольнити в повному обсязі.

Заборонити Харківській міській організації Всеукраїнського об’єднання "Свобода" в особі голови Гави О.В. (м. Харків, вул. Сумська. 63, к. З т./факс 714-98-84) та іншим учасникам цієї акції проведення 06.07.2011р. з 09.30 до 11.00 пікетування напроти входу до будівлі Харківської обласної державної адміністрації та Харківської обласної ради по вул. Сумській, 64 у м. Харкові.

Заборонити Харківськомуміському комітету Комуністичної партії України в особі голови Луценка І.І. (61012. м. Харків. Полтавський шлях, 22, т. 777-01-58) та відповідального за проведення пікету - Сидорченка Віктора Олександровича (м. Харків, вул. Ільїнська, 59, кв. 158, т. 711-01-56). а також іншим учасникам цієї акції проведення 06.07.2011р. з 09.00 до 10.30 пікетування на пл. Свободи, напроти входу до будівлі Харківської обласної ради по вул. Сумській. 64 у м. Харкові.

Заборонити ініціативній групі харків’ян в особі Кравченко Вікторії Юріївни (м. Харків, Академіка Курчатова, 12, кв. 184, т.0638630706) та Грекової Емілії Олександрівни м. Харків, вул. Гацева. 7-Б. кв. 1. т.0913045935), а також іншим учасникам цієї акції проведення 06.07.2011р. з 09.30 до 12.30 пікетування напроти входу до будівлі Харківської обласної ради по вул. Сумській. 64 у м. Харкові.

Заборонити Харківській обласній організації політичної партії "Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина" в особі в.о. першого заступника голови Єфремової І. (61058, м. Харків, м-н Свободи, 8, т. 720-18-29), а також іншим учасникам цієї акції проведення 06.07.2011р. з 10.30 мітингу біля Дзеркального струменю (сквер Перемоги) та з 11.00 ходи від пам’ятника Т.Г. Шевченку до перехрестя вулиць Сумської та Іванова (будівля Харківської обласної державної адміністрації) у м. Харкові, під час якої буде використана труна.

Допустити негайне виконання даної постанови.

Постанова набирає законної сили згідно зі ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно зі ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. З ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні -з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення суб’єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч. 4 ст. 167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п’ятиденного строку з моменту отримання суб’єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя Панов М.М

З оригіналом згідно. Постанова не набрала законної сили, але підлягає негайному виконанню. Оригінал знаходиться в матеріалах справи.

Суддя Панов М.М.

Секретар Бурхан А.С.

поширити інформацію