MENU
Сайт находится в разработке

Оправдание Сафарова Ф. К. по обвинению в злостном неповиновении и мелком хулиганстве

ПОСТАНОВА

Іменем України

25 червня 2011 року
м. Могилів-Подільський

Могилів-Подільськийміськрайонний суд Вінницької області в складі:

головуючого, судді: Ясінського Ю А.,
при секретарі: Базілевич Ю.С.,
з участю захисника: Гурковської Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Могилів-Подільського міськрайсуду матеріали справи, яканадійшла від Могилів-Подільського МВ УМВС України у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності

Сафарова Фірдовсія Керім-огли, 27.02.1968 року народження, уродженця с. Покравенд, Агдамського району, Азербайджан, жителя м. Могилів-Подільського, ХХХХХХХХХХХ, Вінницької області, громадянина України, працюючого приватним підприємцем,  за ст.ст. 173, 185 КпАП України, -

встановив:

В протоколі про адміністративне правопорушення № 00698 під 26.03.2011 року зазначено, що 26.03.2011 року о 18 годині 00 хвилин в місті Могилів-Подільськийпо вул. Пушкінській громадянин Сафаров Ф.К., виражався нецензурною лайкою, на зауваження не реагував, чим порушив громадський порядок та спокій громадян, тобто вчинив адміністративні правопорушення, передбаченест. 173 КУпАП України.

Крім цього, в протоколі про адміністративне правопорушення № 00699 від 26.03.2011 року зазначено, що 26.03.2011 року о 18 годині 00 хвилин в місті Могилів-Подільськийпо вул. Пушкінській громадянин Сафаров Ф.К., виражався нецензурною лайкою в адресу працівників міліції, погоджував звільненням з ОВС, кидався в бійку до працівників міліції, чинив опірзаконній вимозі працівника міліції, тобто вчинив адміністративне правопорушення , передбачене ст. 185 КУпАП України.

Дані протоколи згідно вимог ст. 36 ч.2 КУпАП розглянуто в одному впровадженні.

В судовому засіданні Сафаров Ф.К. вину свою за статтями 173, 185 КпАП України не визнав, пояснивши, що 26.03.2011 року водій Нечепорук О.В. на своємувантажному автомобілі на жорсткому зчепленні буксирував автомобіль марки «ГАЗ-53», якийперебував у його користуванні, до смт. Вендичани Могилів-Подільського району. По вул. Пушкінський автомобіль був зупинений особою в цивільному одязі, як потім дізнався Сафаров Ф.К., начальником Могилів-Подільського МВ УМВС України у Вінницькій області Шрамко В.П. Коли Сафаров Ф.К. зі своєю дружиною та малолітньою дитиною прибув на місце зупинки, побачив там припарковані вантажні автомобілі, джип з звичайними номерними знаками, біля них були Нечепорук О.В., чоловік кремезної статури в цивільному одязі та в нетверезому стані, якого він не знав, а також міліцейська машина та кілька міліціонерів. Сафаров Ф.К. зрозумів, що щось сталось з його автомобілемі, вийшовши з свого авто, попрямував у вказаному напрямку. Коли віннаблизився і чемно запитав, що сталось, кремезний чоловік не представляючись та нічого не пояснюючи, а лише нецензурно виражаючись та ображаючи його національне достоїнство, наніс йому удар кулаком в голову, від якого той упав. В подальшому цей чоловік продовжуючи його бити наказав йому сістидо вказаного вище джипу. Сафаров Ф.К.благав пояснити, що сталось і кричав про допомогу, однак цей чоловік силою, за допомогою осіб в міліцейській формі заштовхав його доджипу. В цей час вінчувкрики своєїдружини, яка просила залишити його у спокої і пояснити, що саме сталось. Нецензурними словами Сафаров Ф.К. не виражався, по телефону не розмовляв. Жодних прав йому ніхто не роз’яснював, він, будучи несподівано побитим, не розуміючи чому людина в цивільному одязі наказує йому сісти до цивільного авто, звичайно не хотів підкорятись даній вимозі. Лише в подальшому він зрозумів, що дана людина – це Шрамко В.П. Після цього на вказаному автомобілі під керуванням Шрамка В.П. його було доставлено до Могилів-Подільського МВ УМВС, де Шрамко В.П. його бив, принижував, в тому числі в присутності директора МКП «Водоканал» Солтанова Н.А. Також його примушували роздягатись при понятих. Протоколи та пояснення відносно нього підбирались значно пізніше. Права йому ніхто не роз’яснював.

Допитана в судовому засіданні Сафарова О.В., що є дружиною Сафарова Ф.К., дала аналогічні пояснення, зазначивши, що коли її чоловіка, який нецензурно не висловлювався та нікому не телефонував Шрамко В.П. почав бити, а потім затягувати до свого автомобіля, вона на крики чоловіка про допомогу намагалась з’ясувати, що сталось та зупинити це насильство, однак міліціонер-водій фізично зупинив її з дитиною, від чого вони упали на землю. Коли її чоловіка повезли до МВ УМВС на джипі, даний міліціонер-водій сів за кермоїх автомобіля і повіз їх з дитиною слідом. Після цього вона повідомила голову азербайджанської общини Солтанова Н.А. про цей безлад, останній приїхав до МВ УМВС і намагався припинити беззаконня, однак її чоловік був побитий навіть при Солтанову Н.А. Вона телефонувала в УСБ України у Вінницькій області, УМВС України у Вінницькій області і повідомляла про те, що начальник Могилів-ПодільськогоМВ УМВС Шрамко В.П. в нетверезому стані побив і затримав ЇЇ чоловіка.

Допитаний в судовому засіданні Солтанов Н.А. показав, що прибувши ввечері 26.03.2011 року до Могилів-Подільського МВ УМВС на прохання Сафарової О.В., побачив там розлюченого Шрамка В.П. в нетверезому стані, вкрай пригніченого та побитого Сафарова О.В., який просив його про допомогу, вказуючи на азербайджанській мові, що його тут вб’ють. На вимоги Солтанова Н.А. припинити побиття Сафарова Ф.К. та розібратись в ситуації, що сталась, в рамках закону Шрамко В.П. при ньому кілька разів вдарив Сафарова Ф.К. та вигнав Солтанова Н.А. з приміщення. До вказаної події у нього з Шрамко В.П. були нормальні стосунки і підстав його оговорювати жодних немає. В той вечір він телефонував до прокурора, міського голови і повідомляв про те, що вчиняє п’яний начальник міліції, потім Сафарова О.В. телефонувала до чергових частин УСБУ та УМВС області з даного приводу.

Допитаний в судовому засіданні Нечепорук О.В. підтвердив факт буксирування авто марки «ГАЗ» на жорсткому зчепленні з порушенням правил буксирування та його зупинення 26.03.2011 року, однак зазначив, що був зупинений не начальником міліції в цивільному одязі, а чотирма працівниками міліції у формі. Після цього він був запрошений до службового міліцейського автомобіля, де почав давати одному з міліціонерів пояснення щодо обставин буксирування. Заявив, що інциденту між Сафаровим Ф.К. та співробітниками міліції він не бачив, так як сидів в автомобілі спиною до них, не чув, щоб Сафаров Ф.К. висловлювався нецензурною лайкою та ображав кого-небудь, а лише чув чиїсь чоловічі крики незрозумілого змісту та крики жінки і Сафарова Ф.К. про допомогу. Не бачив чи розмовляв Сафаров Ф.К. по телефону. Крім того, пояснив, що під час відбирання у нього пояснень працівниками міліції щодо даного інциденту та поведінки Сафарова Ф.К., вони писались співробітником міліції, а він підписав їх не читаючи, оскільки не мав при собі окулярів і саме цим може пояснити, чому їх зміст відрізняється від змісту його показань в суді.

Допитаний в судовому засіданні свідок Різник О.А., показав, що 26.03.2011 року біля 20-21 години він з іншим адмінарештованим Лісевичем А.Б. був кілька разів запрошенийдо кабінетів в Могилів-Подільському МВ УМВС, де в їх присутності, не роз’ясняючи їм прав, працівники міліції провели особистий огляд Сафарова Ф.К., наказуючи йому роздягатись. Сафаров Ф.К. не кричав, нецензурно не виражався та нікому не погрожував, а лише казав, що ні в чому не винен. Пізнішеїм дали якісь документи і показали, де підписати, що вони і зробили не читаючи зміст. Саме цим і пояснює те, що його пояснення в суді різняться з поясненнями, відібраними працівниками міліції.

Свідок Лісевич А.Б. в судовому засіданні дав аналогічні Різнику О.А. показання, які також різняться з його поясненнями, які у нього відбирали працівники міліції.

В судовому засіданні начальних Могилів-Подільського МВ УМВС Шрамко В.П. показав, що 26.03.2011 року, біля 18 години проїжджаючи на своєму приватному джипі по вул. Пушкінській в м. Могилів-Подільському, приблизнобіля 18 години він помітив автопоїзд, який пересувався з порушенням Правил дорожнього рухуУкраїни. ШрамкоВ.П.бувтверезий і одягнений в цивільний одяг. Він зупинив дане буксирування під керуванням водія Нечепорука О.В. та попросив пред’явити документи на машину, що буксирувалась. Після того, як водій відповів, що документів у нього немає, він зробив зі свого мобільного телефону дзвінок у чергову частину Могилів-подільського МВ УМВС і викликав на місце приполи слідчо-оперативну групу, яка згодом прибула на службовому авто. Приблизно в цей час біля них за власною ініціативою зупинився мікроавтобус, яким управляв раніше незнайомий йому Сафарова Ф.К. Останній підійшов до нього та спитав, хтотут старший, на що Шрамко В.П. не представляючись, відповів, що старшим є мабуть дільничний інспектор міліції, який пише протокол у машині зі свідком Нечепоруком. Після того СафаровФ.К. почав комусь дзвонити зі свого мобільного телефону ірозмовляти з невідомою особою. При цьому Сафаров Ф.К. в грубій формі висловився на адресу дільничного інспектора міліції, згадуючи його в своїй телефонній розмові. Саме ці дії Сафарова Ф.К. він сприйняв як дрібне хуліганство. Після цього він підійшов до Сафарова Ф.К. та попередив його аби той не висловлювався нецензурною лайкою та припинив дзвонити, оскільки ніхто ніякого питання вирішувати не буде. Після цього Сафаров Ф.К. знову кілька разів висловлювався нецензурною лайкою і назвався власником автомобіля, що буксирувався. Тоді Шрамко В.П. запропонував йому пройти у райвідділ міліції для з’ясування усіх обставин, на що Сафаров Ф.К. категорично відмовився. Після отримання відмови Сафарова Ф.К. проїхати у райвідділ міліції він почав силою його саджати до свого автомобіля з допомогою оперуповноваженого карного розшуку Козачка, оскільки той чинив опір.Після цього він сів за кермо даного авто і з Козачком та експертом Лабою відвіз Сафарова Ф.К. до МВ УМВС. Дорогою Сафаров поводив себе спокійно. При вході до приміщення МВ УМВС Сафаров Ф.К. знову не хотів йти і він змушений був застосований резиновий кийок. В подальшому Сафарова Ф.К. оглянули в присутності понятих, оскільки він продовжуючи нецензурно виражатися та погрожувати працівникам міліції, кричав, що йому підкинули наркотики. При цьому застосовувалась відеозйомка, яка з технічних причин не збереглась. Потім дільничний інспектор міліції Хорошковський склав необхідні протоколи затримання та про адмінправопорушення відносно Сафарова Ф.К. за статтями 173, 185 КУпАП. Під час перебування Сафарова Ф.К. у приміщенні МВ МВС фізичнасила до останнього не застосовувалась, в тому числі в присутності Солтанова Н.А.

Допитаний в судовомузасіданні оперуповноважений карногорозшуку КозачокР.А. дав аналогічні показання Шрамку В.П.

Допитаний в судовому засіданні дільничний інспектор міліції Хорошковський В.В. підтвердив показання свідка Шрамка В.П., однак зазначив, що так як намагався відібрати поясненнявід водія Нечепорука О. в службовомуавтомобілі, не був свідком розмови між Шрамко В.П. та Сафаровим Ф.К., не чув нецензурних слів Сафарова, вимоги до останнього з боку Шрамка і лише згодом від колег дізнався, що Сафаров грубо говорив з Шрамко, що і призвело до його затримання. Не знає, чи роз’яснювались праваСафарову Ф.К. Він лишепочув якусь колотнечу, чиїсь крики і побачив, що Шрамко і Козачокнамагались насильно посадити Сафарова Ф.К. до власного автомобіля Шрамко. З побаченого він зробив висновок, що Сафаров чинить опір. Коди він їхав до МВ УМВС в салоні автомобіля Шрамка Сафаров кричав: «За що Ви мене взяли?». В приміщенні МВ УМВС він склав протоколи відносно Сафарова Ф.К. за статтями 173, 185 КУпАП на підставі рапортів своїх колег, зачитав їх Сафарову Ф.К., але той відмовся від підпису. В якій годині Сафарова Ф.Кзвільнили, не бачив.

Допитаний в судовому засіданні міліціонер-водій Гримайло С.В. підтвердив пояснення свідка Шрамка В.П., однак зазначив, що коли Сафаров Ф.К.розмовляв з Шрамко В.П., казав, що все «порішає», але нецензурно не виражався. Коли йому пропонували сісти до машини Шрамка, відмовлявся, а потім, коли Шрамко та Козачок застосували силу, кричав про допомогу. Сафарову Ф.К. права не роз’яснювались. Він особисто дружину Сафарова Ф.К. не кидав, вона сама падала, коли бігла до Сафарова Ф.К., якого садили в авто. За вказівкою Шрамка В.П. він відігнав мікроавтобус з Сафаровоютаїїдитиноюдо приміщення МВ УМВС.

Допитанийвсудовому засіданні начальник СДСБЕЗ Могілів-Подільського МВ УМВС Яровий В.В. показав, що 26.03.2011 року біля 20 години дізнався в приміщенні МВ УМВС, кудидоставили Сафарова Ф.К., що у нього є вантажний автомобіль «ГАЗ», який буксирувався з порушенням правил дорожнього руху ібезпідтверджуючих право власності документів. У зв’язку цимівказівкою начальники МВ УМВС Шрамка В.П. відбирав пояснення у Сафарова Ф.К. щодо належності даного автомобіля.Обставинзатриманім та складання протоколів про адміністративні правопорушення не знає. Стверджує, що Шрамко В.П. був тверезий, як і він та сам Сафаров Ф.К. Бачив розірвану куртку на Сафарові Ф.К.

Всудовомузасіданні досліджено витребувані з Могилів-ПодільськогоМВ УМВС журнали реєстрації заяв та повідомлень про злочини, обліку доставлених до Могилів-ПодільськогоМВ УМВС, видачі бланків протоколів про адміністративне правопорушення, які в цілому відповідають вимогам закону та в яких зафіксована інформація про вказані події.Дослідити зміст журналу обліку матеріалів про адміністративне правопорушення не представилось можливим, у зв’язку з його знищенням.

Крім того, в судовому засіданні досліджено витребуваний з Могилів-Подільської міжрайпрокуратури відмовний матеріал по заявам Сафарової О.В. та Сафарова Ф.К. щодо незаконних на їх думку, дій працівників міліції, які мали місце 26.03.2011 року. У вказаному матеріалі є оригінали пояснень свідків Нечепорука О.В., Різника О.А. та Лісевич Л.Б., копії якихмістяться в матеріалах даної справи, які значно відрізняються від показань даних свідків всудовому засіданні, що обумовлено вище.

Також, судом досліджено витребувану інформацію з управління СБ України Вінницькій області за № 53/22-1725им від 25.05.2011 року щодо того, що 26.03.2011 року біля 20 годинив чергову службу управління поступив дзвінок від Сафарової О.В. з проханням допомогти їйз’ясувати на якій підставі її чоловік Сафаров Ф.К. був затриманий в м. Могилів-Подільському іззастосуванням засобів фізичного впливу працівниками міліції, які нібито, були в станіалкогольного сп’яніння. Сафаровій О.В. було рекомендовано звернутись до чергової частиниУМВС України у Вінницькій області.

Крім того, судом двічі направлялись інформаційні запити до УМВС України у Вінницькій області щодо надання інформації чи надходили до управління МВС України у Винницькійобласті в період часу з 26.03.2011 року по 28.03.2011 року телефонні заяви (повідомлення) відСафарової О.В. щодо незаконних дій працівників Могилів-Подільського МВ УМВС України уВінницькій області відносно її чоловіка Сафарова Фірдовсія Керім-огли чи перевірялись вони, атакож чи здійснюється в Могилів-Подільському МВ УМВС України у Вінницькій областівідеопостереження (відеонагляд) на прилеглій території та в приміщенні і де саме. Однак, зневідомих причин вказана інформація до суду так і не була надана.

 3 наданих в судовому засіданні захисником Сафарова Ф.К. характеристик випливає, щоостанній за місцем проживання характеризується позитивно, порушень громадського порядку з його боку не зафіксовано. Згідно вимог ст. 252 КУпАП оцінка доказів здійснюється органом (посадовою особою) засвоїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивномудослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

ПрактикаЄвропейського суду з прав людинипоказує, щооцінюючи докази, суд застосовуєкритерії доведення «поза розумним сумнівом», яке маєвипливати із сукупності ознак чи неспростованих презумпцій факту, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.

Згідно вимог ст.62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

В даному випадку у суду виникає сумнів щодо доведеності вини Сафарова Ф.К. у вчиненні правопорушень, передбачених ст.ст.173, 185 КУпАП.

Так, той факт, що Сафаров Ф.К. передзастосуванням до ньогофізичної сили виражавсянецензурноюлайкою доводиться лише показаннями працівників міліціїШрамка В.П. таКозачкаР.А. і спростовується показаннями Сафарова Ф.К., Сафарової О.В., Гримайла С.Ф. Інші свідки не можуть ні підтвердити, ні спростувати даний факт.

Крім того, в протоколі про адміністративне правопорушення, передбачене ст.173 КУпАПне вказано начиїзауваження ні реагував Сафаров Ф.К, спокій яких громадян він порушив та в чому проявилось порушення громадського порядку. Всудовому засіданні, також не встановленожодного громадянина, спокій якого б порушив СафаровФ.К.                                                                                       

 В протоколі про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 185 КУпАПне зазначено, законній вимозі якого саме працівника міліції та якій саме вимозі чинивопір СафаровФ.К.З огляду на те, що допитані в судовому засіданні свідки Шрамко В.П. та Козачок Р.А. показали, що Шрамко В.П., який є начальником Могилів-Подільського МВ УМВС будучи в цивільномуодязі, не представившись Сафарову Ф.К. робив йому зауваження, на які, тойне відреагував, а потім почав застосовувати фізичну силу для його транспортування до МВ УМВС, після чого йому допомагав Козачок Р.А., що в цій частині підтверджують практично усі учасники та свідки події, не підтверджує того, що дана вимога відповідала вимогам закону.

З огляду на вищевказане суд приходить до висновку, що в ході судового розгляду не встановлено об’єктивних доказів наявності в діях Сафарова Ф.К. складу правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП та складу правопорушення, передбаченогост.185 КУпАП України, що згідно вимог п.1 ст. 247 КУпАП виключає провадження в справі про адміністративнеправопорушення, яке підлягає закриттю.

Керуючись статтями 36 ч. 2, 173, 185, 247 п. 1, 284 ч. 1 п.3 КУпАП України, –

постановив:

Закрити провадження всправі проадміністративну правопорушення відносно Сафарова Фірдовсія Керім-огли у зв’язку з відсутністю в його діях складу адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст.173, 185 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Вінницької міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення

Суддя Могилів-Подільського міжрайонного суду

Ю.А.Ясінський

поширити інформацію